Teleskopik Sac Körük

Teleskopik Sac Körük Bakımı Neden Önemlidir?

Teleskopik Sac Körük Bakımı Neden Önemlidir?

Teleskopik sac körük, makinelerin her türlü dış etkenlerden korunmasını sağlayan endüstriyel kapaklardır. Makine kılavuz yolları, vida yuvaları ve raylarını aşınma ve kirlenmeye karşı korurlar. Sac körükler ile tezgah aksesuarları ve hareketleri kolaylaşırken aynı zamanda verimi de büyük oranda artmaktadır.

Teleskopik Sac Körüklerin Bakımı

Teleskopik sac körükler, yoğun iş temposunda kullanılan Cnc tezgah ve makinelerin korunmasını ve aşınmasını önlemektedir.

Genel olarak endüstriyel sektörlerde kullanım alanı bulan bu muhafaza yöntemleri rafineri, petrokimya, çelik, alüminyum, ahşap ve plastik sanayi gibi daha birçok alanda da kullanılmaktadır. Yiyecek, içecek, enerji, medikal, iş makineleri ve otomobil, havacılık, denizcilik, tuz ve diğer madencilik ile konut ekipmanları sektörleri de sac körük muhafazaların kullanım alanı bulduğu sektörlerdir.

Ağır sanayinin yükünü üstlenen ve Cnc tezgahların en temel bileşenli arasında yer alan sac körüklerin fitilleri için düzenli olarak bakım yaptırmak kritik öneme sahiptir. Tezgah ve makine parçalarını aşınmalara karşı koruyan bu muhafazaların bakımlarının vaktinde yaptırılmaması tezgahların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bor yağı, su ve ısıya dayanıklı fitiller kullanılan sac körükler tercih edilmeli ve periyodik bakımlar aksatılmamalıdır.

Cnc tezgahların yoğun iş temposu arasında kızak koruma sistemleri olan teleskopik sac körükler, sürtünmeden kaynaklanan aşınmalara maruz kalmaktadır. Tezgah başında görevli olan operatörlerin bu durumu takip edebilmesi oldukça zordur. Bakımları aksatılan körüklerin arasında yer alan fitiler zamanla aşınarak kapak aralarına çapak girmesine sebebiyet vermektedir.

Bu durum sac muhafazaların açı ve formlarında bozulmalar meydana gelmesini sağlayarak körüklerin altında yer alan lineer kızaklar ve vidalı mile büyük ölçüde zarar vermektedir. Teleskopik sac körüklerin bakımları düzenli olarak 2 yılda bir muhakkak yaptırılmalıdır.

Teleskopik sac körük fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Teleskopik Sac Körük Bakımlarının Yaptırılmasının Avantajları Nelerdir?

Bakımları vaktinde ve eksiksiz olarak yaptırılan teleskopik sac körükler, iş akışının sekteye uğramasını engellemektedir. Aynı zamanda makine parçalarına üstün koruma sağlayan bu kapaklar, cnc tezgahlarda yer alan tüm aksamlar ve makine parçalarının yüksek verim ile çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum iş akışını hızlı ve verimli hale getirirken, aynı zamanda kullanıcıların yüksek tamir ve yedek parça maliyetlerinden de kurtarmaktadır.

Teleskopik sac körüklerin sıyırıcıları da metal talaşların makine bileşenlerine ulaşarak zarar vermesini önleyerek, teleskop kullanım ömürlerinin uzayarak daha sessiz ve verimli çalışmalarını sağlarlar. Bu nedenle teleskopik sac körüklerin her bir parçasının bakım ve onarımları yaptırılarak makineler için üst düzey koruma sağlanmalıdır.

Teleskopik Sac Körüklerde Bakımlar Aksatılırsa Ne Olur?

Teleskopik sac körükler, müşteri ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda özelleştirilebilen, endüstriyel makine ve Cnc tezgahların vazgeçilmez bileşenleri arasında yer almaktadır. Bu kapaklar ortam ısısı, kesme ve soğutma yağları, kıvılcım ve kaynak sıçramaları, taşlama ve talaş, tuz ve nem gibi tüm olumsuz dış etkenlere karşı üstün koruma sağlamaktadır. Bu nedenle bu kapakların bakımlarının vaktinde ve düzenli olarak yapılması tüm makine ve aksamları için oldukça önemlidir.

Özellikle X ekseninin sağ tarafında yer alan motor bölgesinin bakımlarının aksatılmadan yapılması büyük önem arz etmektedir. X eksen körüklerin altında bulunan eksen motoruna körüklerin arasından bor yağı kaçması durumunda yağ ile motor direk olarak temas edecek ve motorun ciddi anlamda zarar görmesine neden olacaktır. Aynı zamanda motor içinde yer alan enkoderin yanması da kaçınılmaz olacaktır.

Bakımların aksatılması halinde yaşanması muhtemel tüm bu senaryolar karşısında, kullanıcılar mali açıdan büyük zarara uğrayacaktır. Yüksek maliyetli tamir masraflarının yanı sıra, iş akışı da sekteye uğrayacaktır.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak, aksatılmadan tüm bakımların yaptırılmasına özen gösterilmelidir.

Teleskopik Sac Körük Bakımı Neden Önemlidir? sorusunu bu blogda açıklamaya çalıştık.  Konuyla ilgili sorularınız varsa iletişim numaralarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.