Kızak Koruma

Kızak Koruma Körüğü Nedir?

Kızak koruma körüğü, CNC tezgah ve makinalarda kullanılan koruyucu körük kapaklardır. CNC tezgahların ve makinaların kullanımı esnasında tüm bileşen ve parçalara zarar verecek birçok etmen açığa çıkar. Bu etmenler, en küçük parçalara kadar ciddi zararlar verebilecek düzeye geldiklerinde makinalar kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca, makine parçalarının zarar görmesinden önce çalışma verimi ciddi oranda azalır. Kızak koruma körükleri, CNC tezgah ve makinelerinin olmazsa olmaz parçalarındandır. Körükler ile makinelerin tüm bileşenlerinin korunması ve yüksek verim ile çalışması sağlanır.  

Kızak Koruyucu Körükler Ne İşe Yarar? 

CNC makine körük kapakları; 

  • Makine ve bileşenlerini aşırı sıcaklığa karşı korur 
  • Çalışma verimini arttırarak uzun hizmet ömrü sağlar. 
  • Kolaylıkla takılıp çıkarılarak işçilik gerektirmezler. 
  • Optimum güç olanağı sağlarlar. 
  • Tezgah ve makinelerin sıcaklık direncini artırırlar. 
  • Daha az bakım ve onarım gerektirirler. 
  • Aşınma ve zedelenmeye karşı yüksek derecede mukavemet gösterirler. 

Kızak Koruyucu Körük Çeşitleri Nelerdir?

Kızak koruma sistemleri kendi içinde çeşitleri bulunur. Bu çeşitlilik kullanım alanlarının genişleyerek artmasını sağlar. Tüm dünya genelinde birçok körük çeşidi bulunmasına karşın yaygın olarak kullanım alanı bulan çeşitleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Kızak koruma körük çeşitleri; 

Teleskopik Sac Körük:

Teleskopik sac körüklerin en büyük özelliği sızdırmazlık sağlayan bileşenlere sahip olmasıdır. Ayrıca teleskopik sac körükler uzatma ve geri çekme işlemlerinin kolaylıkla yapılabileceği şekilde imal edilirler. Koşullar dikkate alınarak gerekli ebat ölçü ve şekillerde de imal edilebilmektedirler. Teleskopik sac kapaklar makine klavuz yolları ile vida yuvaları ve rayları aşınma, kirlenme gibi tüm olumsuz koşullardan koruyarak çalışma verimini ciddi oranda artırırlar.

Rulo Perde Körük:

Torna tezgahlarının arka eksen Z bölgelerinde yer alan koruyucu sistemdir. Isıya dayanıklı bezlerden üretilen rulo perde körükler açılır kapanır sisteme sahiptir. Yüksek hız ve ağır çalışma koşullarına sahip CNC tezgahlar için en ideal muhafaza yöntemidir. Açık rulo perde körük ve kapalı rulo perde körük şeklinde iki çeşidi bulunur. 

Koşullar çerçevesinde PVC ve PVC’siz olarak imal edilebilirler. Ayrıca bazı durumlarda üzeri saclı olarak da üretilebilirler. Tüm kızak koruma sistemleri arasında en az yer kaplayan ürün olarak özellikle dar alanlarda kullanım için tercih edilir. Rulo perde körüklerin istenilen her ebatta üretilmesi mümkündür. 

Bez Körük:

Bez körük, CNC tezgahlarda çeşitli parçaların işlenmesi esnasında oluşacak tüm olumsuz koşullara karşı insan hayatı ve makine paçlarının korunması açısından kritik öneme sahip bir muhafaza yöntemidir. 

Makinelerin yağ, kir, talaş gibi maddelerden korunmasını sağlarken, üst düzey iş güvenliği avantajınıda birlikte sunarlar. Bu sayede makine kullanım ömrü ve verimi ciddi oranda artar. Farklı sistem ve ortam koşullarına kolaylıkla uyarlanabilirler ve saclı ya da ışın körüğü olarak da üretilebilirler.  

Zırhlı Bez Körük:

Zırhlı bez körük, yüksek ısı ve aşınmaya dayanıklı kumaşlarla kaplanan ve standar kızak koruyucuları geliştirilerek imal edilen muhafaza ürünleridir. Zırhlı bez körükler, özellikle teleskopik muhafazaların uygun olmadığı ortamlar için en uygun ve avantajlı seçenek olarak karşımıza çıkarlar. Makine bileşenlerini tüm olumsuz ağır sanayi koşullarından korurlar. Aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı üst düzey koruma sağlarlar. Yağlanmayı önledikleri gibi su geçirmez özellikleri ile de ön plana çıkarlar. Zırhlı bez körük imalatında yanmaz bez kullanımı esas alınır ancak müşteri takdiri ile paslanmaz lameller ile de kaplama yapılabilir.  

Tüm kızak koruma sistemleri ile lider firmalar arasında yer alan firmamız ERCAN MAKİNA CNC ile dilediğiniz an iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir, ihtiyaçlarınıza en uygun endüstriyel muhafaza sistemlerimizden faydalanabilirsiniz.